W okolicy
Ośrodek „Syrenka” zlokalizowany jest w pięknym zakątku Warmii i Mazur. Jego wyjątkowe położenie wśród lasów i jezior tworzy zdrowy multiklimat, który wprowadza w pogodny nastrój, a unikalne walory przyrodnicze pozwalają na aktywny wypoczynek i ukojenie zmysłów. Położenie ośrodka daje naszym gościom możliwość odbywania wycieczek po pełnym magii i uroku pograniczu Warmii i Mazur, gdzie przeplatają się ciekawe szlaki historyczne i turystyczne.
Szczególnej uwadze polecamy:
- Jeden z najstarszych skansenów w Polsce znajduje się w Olsztynku. Jego początki sięgają 1909 roku, kiedy to władze Królewca podjęły decyzję o stworzeniu muzeum na wolnym powietrzu. Obiekty budownictwa ludowego pochodzące z Warmii, Mazur, Powiśla, Barcji, Sambi i Małej Litwy zwanej również Pruską Litwą, są niezwykle zróżnicowane architektonicznie, tworząc jeden z najciekawszych zespołów skansenowych w Polsce.
- Huta szkła artystycznego w Olsztynku
- Zamek Krzyżacki w Nidzicy – gotycki zamek, ważna atrakcja turystyczna Nidzicy, powstał w latach 1381-1400. Przebudowano go w XIX w., a odbudowano ze zniszczeń w latach 1960-1965. Budowla z polnego kamienia i cegły.
- Pola Bitwy pod Grunwaldem oddalone są jedynie o około 23 km. Znajduje się tu Muzeum, w którym turyści mogą obejrzeć animacje
- Olsztyn, miasto pełne subtelnego uroku, latem tętni życiem na uliczkach Starego Miasta. Historia miasta sięga 650 lat wstecz. Z XIV w. pochodzi najznaczniejsza budowla – Zamek Kapituły Warmińskiej. Najsłynniejszym mieszkańcem zamku był Mikołaj Kopernik, który z murów zamkowych prowadził obserwacje nieba. W Olsztynie oprócz Starówki turyści chętnie odwiedzają Muzeum Przyrodnicze oraz Obserwatorium Astronomiczne
- Rezerwat Przyrody Bagno Nadrowskie – rezerwat zajmuje 58 hektarów, są to głownie grunty podmokłe i bagienne oraz torfowiska. Wody z rezerwatu spływają do Jeziora Niskiego. Rezerwat położony jest na terenie administrowanym przez Nadleśnictwo Olsztynek. Turyści i miłośnicy przyrody mogą obserwować niemal cały teren rezerwatu z wieży widokowej, zbudowanej przez wspomniane nadleśnictwo.
- Rezerwat Przyrody Źródła Rzeki Łyny – rezerwat położony w gminie i nadleśnictwie Nidzica, w okolicy wsi Orłowo i Łyna u źródeł rzeki Łyny.
Głównym celem założenia rezerwatu było zachowanie obszaru źródliskowego Łyny oraz ochrona wstecznej erozji źródliskowej. Teren rezerwatu to głównie lasy mieszane. Rezerwat to rozległa dolina z licznymi bocznymi wąwozami i dolinkami o stromych zboczach. Z tych właśnie zboczy, ze znajdujących się tam źródeł wysiękowych, wypływają dziesiątki strumyków, dających początek Łynie – największej rzece województwa warmińsko-mazurskiego. Spada ona tu kaskadami do leżącego niżej wąwozu, wciętemu na głębokość ok. 60 metrów w podłoże.
W drzewostanie znajdują się dąb szypułkowy, klon zwyczajny, grab zwyczajny, brzoza brodawkowata, osika, sosna zwyczajna i świerk pospolity.
- Garncarska Wioska w Kamionce – to wioska tematyczne działająca we wsi Kamionka k/Nidzicy. Tutaj odtwarzane są stare ginące zawody, kultywowane są dawne tradycje i obyczaje. Tutaj odnajdziesz unikalne miejsca, przeżyjesz niezapomnianą przygodę, przypomnisz sobie smaki i zapachy dzieciństwa. Wioska oferuje produkty ceramiczne, krawieckie, pamiątki regionalne, wyroby z papieru czerpanego, warsztaty i pokazy ceramiczne, bibułkarskie, florystyczne, malowanie na szkle, warsztaty witrażowe i wytwarzania papieru czerpanego. Na terenie wioski można zwiedzić obiekty:
– garncarnie,
– kuźnie mazurską,
– jarzębinowy amfiteatr,
– Rajski Ogród,
– galerię „SKARBY ZIEMI”,
– 200 letnią stodołę mazurską,
– ekspozycję tradycyjnych sprzętów wiejskiego gospodarstwa mazurskiego,
– dom pracy twórczej dla dzieci i młodzieży NIEZAPOMINAJKA
- Wieża ciśnień w Olsztynku – Wysoka na 34 metry wieża, przez swój ośmioboczny kształt, stała się jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji turystycznych miasta. W środku wieży znajduje się sala konferencyjna, ścianka wspinaczkowa oraz winda, która zabierze turystów do punktu widokowego, z którego można podziwiać Olsztynek.